URBIS SMART CITY FAIR

URBIS 2019 právě odstartoval, čekají nás dva nadupané dny

Stěžejními tématy veletrhu jsou digitální město, voda, energetická politika, chytré městské čtvrtě a udržitelná doprava.

S devátou hodinou odstartoval první den druhého ročníku URBIS Smart City Fair. Během dvou dnů se na akci vystřídá více než 100 řečníků z celé Evropy. Chytrá řešení v praxi si mohou návštěvníci prohlédnout v nové CityOne Areně nebo přímo u stánku vystavovatelů.

Urbis 2019 zahájila primátorka města Brna Markéta Vaňková. Na pódiích se dnes objeví také například zástupce firmy Hyperloop Transportation Technologies, Sabith Gatea Khisaf (hlavní pódium, 13:30–14:00 hodin). Ten představí nejnovější vývoj futuristické dopravy. „Zítra se mohou lidé těšit například na Richarda Stallmana, jenž stál u zrodu operačního systému Linux, na kterém dnes běží všechny mobilní telefony s operačním systémem Android,“ vyzdvihuje z letošního programu Martin Videczký, ředitel projektu URBIS.

Program veletrhu je letos rozšířen do dvou pavilonů – G1 a G2. V rámci dvou dnů jsou zde připraveny panelové diskuze, konference, přednášky i workshopy věnující se hlavním tematickým celkům. Své zkušenosti bude prezentovat více než 100 řečníků, mezi které patří zástupci evropských projektů, zahraničních univerzit, ministerstev i významných organizací řídících zavádění inovativních technologií.

„Dnes nás čeká například replikační workshop, během něhož pokročilá evropská město jako Rotterdam představí své inovativní projekty a podělí se o nástrahy s jejich implementací. Paralelně budou po celý den probíhat dílčí konference, každý návštěvník si určitě vybere,“popsal David Bárta, ze CityOne, spolupořadatel URBIS. Zítra – 6. 6. – se mohou lidé těšit na Smart City Summit V4+, jehož cílem je sdílení zkušeností a dobré praxe jak na úrovni ministerské, tak velkých a malých měst. „Konference se zúčastní zástupci měst nejen ze zemí Visegrádské čtyřky. Potvrzena je například účast Vídně, Poznaně, Gdyně, Prešova či ukrajinského Nemishaeve,“ dodává Bárta. 

„Brno je na špici rozvoje v rámci agendy Smart City ve středoevropském regionu, což dokazuje řada ocenění pro naše chytrá řešení v podobě Brno iD nebo datového portálu města Brna. Agenda Smart City však není o soutěži, ale o sdílení dobré a někdy i špatné praxe, diskuzi a spolupráci. Proto jsme se pustili do ambiciózního cíle vytvořit veletrh, který by se stal bránou do středoevropského regionu v oblasti Smart City. Věřím, že představený program jde tímto směrem a přinese odbornou diskuzi po oba dva dny veletrhu“ říká Tomáš Koláčný, 2. náměstek primátorky města Brna pro oblast participace veřejnosti, informačních technologií, strategie a analýzy dat. Snahu města při tom oceňuje i Evropská komise. Ta veletrh URBIS zařadila mezi významné akce roku 2019 v oblasti digitalizace, eGovernmentu a interoperability.

Další aktuality z veletrhu