International Engineering Fair

Translation is not available.

Medaile za celoživotní dílo pro profesora Kopáčka

U příležitosti mezinárodního strojírenského veletrhu se odehrává tradičně soutěž o nejlepší exponáty – Zlaté medaile MSV. Již třináct let se na slavnostním večeru udílí také ocenění pro oborové osobnosti za celoživotní tvůrčí technickou práci a dosažené inovační činy. V letošním roce hodnotitelská komise rozhodla, že Zlatou medaili udělí prof. ing. Jaroslavu Kopáčkovi, CSc.

Profesor Kopáček patří mezi nejvýraznější osobnosti oboru hydrauliky a pneumatiky, kterému věnoval celý svůj profesní život a stále ve svých úctyhodných 88 letech aktivně působí na VŠB – Technické univerzitě v Ostravě.

Kromě pedagogické činnosti se v průběhu své více než šedesátileté kariéry podílel na četných projektech a výzkumu oboru hydrauliky a pneumatiky. Jeho akademická dráha byla bohužel na 20 let přerušena v reakci na jeho zásadní postoj k událostem roku 1968. Během následující doby působil ve Výzkumném ústavu hydraulických mechanizmů v Dubnici nad Váhom. Na fakultu byl Jaroslavu Kopáčkovi umožněn návrat v roce 1990, kdy byl jmenovaný profesorem pro obor hydraulických strojů a zařízení.

S myšlenkou pravidelně oceňovat osobnosti, které se za svůj profesní život zásadním způsobem zasloužily o rozvoj technického oboru v České republice, přišla v roce 2006 redakce strojírenského měsíčníku MM Průmyslové spektrum v čele se šéfredaktorem a vydavatelem Romanem Dvořákem. Na letošní ocenění zlatou medailí byl profesor Kopáček navržen Českou vědeckotechnickou společností, kde po dlouhá léta aktivně působil.

Nastavení cookies

Ke sledování a analýze návštěvnosti na našich webových stránkách používáme soubory cookies. Tyto soubory mohou obsahovat osobní údaje. Pro některé účely zpracování takto získaných údajů je dle platné legislativy vyžadován váš souhlas.
Příjmout vše