TECHAGRO

Silák Hektor, který ale myslí na vodu v půdě

Letos poprvé se současně s oceněním GRAND PRIX rozdávaly diplomy, které nesou nápis Soil Water Retention Friendly. Stroje a technologie, které jej získaly, svým budoucím majitelům říkají: „Pomáhám udržet vodu v krajině“.

Na historicky první plaketu dosáhla se svým exponátem česká společnost OPaLL-AGRI, s.r.o. se sídlem v Dolních Životicích na Opavsku.

Porotu přesvědčil její hloubkový podrývák Hector 3H a zdůvodnila to slovy: „Porušením zhutnělých vrstev půdy dochází k zlepšení jejího vodního režimu. Stroj je určen k podrytí v celém pracovním záběru. Omezením mísícího efektu pracovních nástrojů stroje předurčuje jeho využití v nápravě retenčních vlastností velmi zhutnělých půd. Možnost výměny zadního utužovacího válce umožňuje použití stroje, jak na orné půdě, tak i na trvalých travních porostech.“

Je to stroj, který pomůže poli i louce. Hector sice podryje půdu do hloubky 45 centimetrů, ale zároveň ji nepromíchává, ale provzdušňuje a kypří. Taková zemina dovede zadržet více vláhy. I Hector zažívá v Brně svoji premiéru. Firma jeho vznikem reagovala na přání zemědělců a trend být k půdě šetrnější. A „citlivý silák“ má další plus - díky maximálnímu využití hydraulických prvků je nenáročný na seřízení a je lépe chráněn před poškozením. Je nenáročný na tahovou sílu, příznivá je i jeho cena, což jsou důležité ekonomické ukazatele.

Zájemci jej uvidí v pavilonu F a v Brně jde vůbec o první představení na odborném veletrhu.

Nastavení cookies

Ke sledování a analýze návštěvnosti na našich webových stránkách používáme soubory cookies. Tyto soubory mohou obsahovat osobní údaje. Pro některé účely zpracování takto získaných údajů je dle platné legislativy vyžadován váš souhlas.
Příjmout vše