International Engineering Fair

Translation is not available.

Robot v roli sochaře? Specialisté z MCAE Systems dnes ukázali, jak na to

Zatímco při otevření brněnského výstaviště v roce 1928 shlížela z podstavce na návštěvníky pavilonu A socha prezidenta Masaryka v nadživotní velikosti, dnes se po devadesáti letech na téměř stejném místě objevily hned dvě Masarykovy sochy. Nešlo o originály, nýbrž o neméně zajímavé repliky, vyfrézované robotem.

První z vystavených soch již byla zcela dokončena ve spolupráci se sochařem Ladislavem Jezberou ze Střední průmyslové školy kamenické a sochařské v Hořicích. Druhá socha ve skleněné vitríně teprve čekala na vyfrézování do správných tvarů. Před polednem se role sochaře ujal robot KUKA, kterého symbolicky oživili významní hosté MSV v čele s českým a slovenským premiérem v rámci prohlídky unikátní výstavy 100RIES.

„Základem celého procesu je CAD/CAM software Tebis, ve kterém všechny dráhy upravujeme a robota řídíme,“ říká Petr Stejskal, obchodně-technický specialista společnosti MCAE Systems z Kuřimi, zatímco socha se otáčí a v reálu i na obrazovce počítače je vidět, jak kulová frézka začíná s obráběním hlavy. „Vždycky jde o frézování, takže nikdy nedocílíte úplně ostrých hran. Je pak na sochaři, aby dopracoval detaily a vdechl soše život svou ruční prací.“

Zmíněné repliky soch TGM provází zajímavý příběh. Dlouho to totiž vypadalo, že původní veletržní socha československého prezidenta je nenávratně ztracena. Loni se však podařilo dohledat, že šlo o sádrový odlitek od Otakara Španiela, který byl vzorem pro výrobu nejméně tří bronzových soch, z nichž jedna naštěstí odpočívala v depozitáři Národního muzea. Společnost MCAE Systems pak sochu oskenovala 3D skenerem a získala data, potřebná pro vytvoření počítačového modelu a naprogramování speciálního softwaru. Repliku sochy pak vyrobila za použití umělého dřeva SikaBlock M330, modelářské hlíny a pomocníka - robota. První z vystavených soch vznikla v rekordním čase tří týdnů.

Nastavení cookies

Ke sledování a analýze návštěvnosti na našich webových stránkách používáme soubory cookies. Tyto soubory mohou obsahovat osobní údaje. Pro některé účely zpracování takto získaných údajů je dle platné legislativy vyžadován váš souhlas.
Příjmout vše