International Engineering Fair

Translation is not available.

Ztracený Masaryk znovu na výstavišti

Před devadesáti lety v rotundě pavilonu A stál sádrový odlitek. Teď se socha TGM vrací na výstaviště pomocí 3D technologií.

Když se v květnu 1928 slavnostně otevíralo brněnské výstaviště, prezident Tomáš Garrigue Masaryk u toho nebyl, poprvé přijel až začátkem června. Shlížel však na davy návštěvníků ve své sádrové podobě. Socha v nadživotní velikosti stála na podstavci v rotundě centrálního pavilonu A. Co se s ní stalo, kam se ztratila, není známo.

V roce 2017 se podařilo dohledat, že šlo zřejmě o sádrový odlitek od Otakara Španiela, který byl vzorem pro výrobu nejméně tří bronzových soch. Dvě z nich jsou považovány za ztracené, poslední je v depozitáři Národního muzea. Socha posloužila jako vzor dvojici Josef Vajce ‒ Jan Bartoš při tvorbě odlitku pro Hradčanské náměstí v Praze.

Virtuální prohlídka 100RIES

A teď se vrací znovu na brněnské výstaviště v podobě projektu nazvaném TGM90. Přesněji řečeno model, který podle původního díla vzniká nejmodernějšími digitálními 3D technologiemi. Nelehkého úkolu se zhostila „jednička na trhu“, společnost MCAE Systems z Kuřimi. Více než třímetrový robot během Mezinárodního strojírenského veletrhu před očima návštěvníků vyfrézuje repliku sochy z roku 1928. Podkladem pro výrobu sochy jsou data získaná 3D skenerem z modelu sochy uchované v pražském depozitáři.

Jak na sochu s 3D technologiemi


Foto: archiv MCAE Systems

Ještě před MSV si vše odborníci z MCAE Systems vyzkoušeli na bustě a soše TGM. Podkladem pro výrobu byla data získaná 3D skenerem GOM ATOS 5 z historické podobizny TGM. Počítačový model vytvořený jako polygonální síť pak putoval do CAD/CAM softwaru Tebis, v něm byly naprogramovány obráběcí strategie pro frézování robotem. Průmyslový robot Kuka vyfrézoval oba objekty ze snadno opracovatelného polyuretanu SikaBlock M330 – nejprve nahrubo a po vytmelení modelářskou hlínou následně také do drobných detailů. Finální tvary soše dodal sochař Ladislav Jezbera ze Střední průmyslové školy kamenické a sochařské v Hořicích, který rád pracuje s moderními technologiemi. To vše znovu spatří návštěvníci MSV a výstavy 100ries, pro niž projekt TGM90 vznikl. A socha Tomáše Garrigue Masaryka tak bude znovu stát v pavilonu A.

Další zajímavosti z historie brněnského výstaviště najdete na speciálním webu Výstaviště 90.

Nastavení cookies

Ke sledování a analýze návštěvnosti na našich webových stránkách používáme soubory cookies. Tyto soubory mohou obsahovat osobní údaje. Pro některé účely zpracování takto získaných údajů je dle platné legislativy vyžadován váš souhlas.
Příjmout vše