International Engineering Fair

Translation is not available.

ABB chystá pro MSV 2018 přelomovou prezentaci robotiky

Mezinárodní strojírenský veletrh představuje nejvýznamnější průmyslový veletrh ve střední Evropě. Každý z více než 1600 vystavovatelů si proto každoročně pro svou expozici připravuje to nejlepší a nejzajímavější ze své nabídky. Jinak tomu nebude ani během letošního 60. ročníku, který proběhne jako tradičně v Brně v prvních pěti říjnových dnech. Nebude na něm samozřejmě chybět ani společnost ABB, která si pro letošní rok připravila v mnoha ohledech přelomovou prezentaci.

V letošním roce bude expozice ABB umístěna v nejprestižnějším pavilonu P, v sousedství největších firem na trhu. Stánek ABB bude propojen s expozicí společnosti B&R, čímž jeho celková plocha dosáhne 258 m2, v rámci expozice se navíc poprvé představí i 3 partneři v oblasti systémové integrace s praktickými ukázkami robotických řešení. Mimo jiné zákazníci uvidí část linky pro automobilový průmysl, ohýbání potrubí, ukázku technologie Bin-picking nebo montáž drobných součástek.

V souladu s hlavním tématem prezentace, jímž je „Nová éra robotiky“, chce ABB na veletrhu představit novinky a zajímavé aplikace z oblasti digitalizace, simplifikace a kolaborace s využíváním nových technologií a intuitivnějšího programování robotů.

Již dnes je jasné, že hlavní atrakcí bude představení jednoruké verze kolaborativního robota YuMi. Tento robot představuje zatím nejhbitější a nejkompaktnější robotické řešení ABB, které lze začlenit do jakéhokoliv výrobního prostředí.

Jednoruký robot Yumi je kompaktní, lehký (váží jen 9,5 kg) a lze ho namontovat kamkoliv a jakkoliv, tedy i na strop, stůl či stěnu. Lze ho tak využít pro rychlou a flexibilní instalaci do stávajících výrobních linek. Robot je vyroben z lehké slitiny hořčíku a je schopný se otáčet kolem sedmi os. To mu umožňuje napodobovat lidské pohyby s větší hbitostí, než jakou mají běžné 6osé roboty.

Tato verze byla navržena specificky pro montáž malých dílů a splňuje požadavky na vysokou flexibilitu procesů využívaných při výrobě elektroniky či spotřebního zboží a obecně v rámci procesů využívaných v malých a středních podnicích.

Stejně jako jeho duální předchůdce, i tento robot využívá intuitivní a jednoduché programování naváděním. Toto jednoduché programování v kombinaci s flexibilními možnostmi instalace představuje významný faktor, který může výrobcům pomoci nahradit nedostatek zkušených pracovníků a zpřístupnit robotická řešení novým potenciálním uživatelům robotů, zejména malým a středním podnikům.

Sečteno a podtrženo, jednoruký robot YuMi je extrémně univerzální a lze ho začlenit do široké škály konfigurací, mimo jiné na podávání dílů duální obouručné verzi YuMi®, případně ho lze přidat jako další ruku v případě složitějších montáží vyžadujících více jak dvě ruce.  Pro splnění zvýšených bezpečnostních požadavků kladených specifickými scénáři využití bude mít robot YuMi® alternativně k dispozici také technologii ABB SafeMove 2, jež zaručí stejnou bezpečnost pohybu, jakou mají ostatní roboty ABB.

Na stánku bude rovněž představena nová generace kontrolérů IRC 6 OmniCore™  a nový Flexpendant na ovládání robotů. Další zajímavou novinkou především pro automobilový průmysl bude lakovací robor IRB 5510 s atomizérem RB 10000i. Jedná se o první vzdáleně připojený robotický atomizér vybavený senzory, který umožnuje kontrolu kvality nástřiku a diagnostiku stavu zařízení v reálném čase. Toto řešení zrychluje nástřik a zároveň snižuje počet defektů prakticky na nulu. Výrobci aut se tak mohou soustředit na optimalizaci kvality nástřiku v reálném čase místo náročné kontroly až po ukončení nástřiku.

Zajímavým exponátem bude také praktická ukázka aplikace softwarového balíčku ABB RobotStudio s nástavbou Remote Laser Welding PowerPac – tedy robota IRB 6700 s aplikací laserového svařování za letu se skenovací optikou. Na stánku nebude chybět ani ukázka pokročilých servisních služeb Connected Services a prezentace ABB Ability doplněná o koutek virtuální reality s možností prohlídky továrny na čokoládu.

ABB nebude chybět ani na venkovní ploše. Zájemci zde najdou v obytném karavanu v barvách ABB hned tři roboty ABB:  YuMi, Scara a IRB 120.

Posledně jmenovaný robot je nejnovějším přírůstkem čtvrté generace robotických technologií ABB a také vůbec nejmenším robotem, který kdy ABB vyrobilo. Vlastnosti jako rychlost, kompaktnost a nízká hmotnost včetně vynikajících řídicích ovladačů a bezkonkurenční přesnosti trajektorie robota, předurčují IRB 120 pro aplikace v oblasti manipulace s materiálem a montáže výrobků v širokém spektru průmyslových segmentů, jako je potravinářský a nápojový průmysl, výroba elektronických zařízení či strojní průmysl a také v solární energetice, farmacii, lékařství a výzkumu.

I přes malé rozměry nabízí IRB 120 veškeré funkce robotického sortimentu ABB. Hmotnost snížená na pouhých 25 kg a kompaktní design dovolují umístit tento robot takřka kamkoliv, ať již do buňky, na stroj nebo do blízkosti dalších robotů v rámci výrobní linky.

Varianta v bílé povrchové úpravě splňuje ISO třídu 5 a dále rozšiřuje univerzální charakter robotu, který je tak vhodný i pro provozy s nejvyššími nároky na čistotu (třída 100). V nabídce ABB je rovněž varianta s mazivy určenými pro náhodný kontakt s potravinami (NSF H1) rovněž splňuje ISO třídu 5 a poskytuje záruku, že robot bude i při použití v aplikacích pro výrobu potravin a nápojů splňovat přísné bezpečnostní a hygienické požadavky a normy. Design této varianty eliminuje případná rizika kontaminace oblastí, v nichž probíhá manipulace s potravinami.

Díky nízké hmotnosti pouhých 25 kg je tato robotická paže opravdu nejsnáze přenosným a integrovatelným řešením na trhu. Lze jej bez omezení připevnit pod libovolným úhlem. Kromě horizontálního dosahu ramene 580 mm se robot může pochlubit nejlepším zdvihem ve své třídě a schopností dosáhnout až do hloubky 112 mm pod základnu.

Jako v předchozích letech, i letos bude ABB opět sponzorem prestižního slavnostního galavečera při zahájení veletrhu za účasti čelních představitelů průmyslu, politiků a mnoha zahraničních hostů.

Sečteno a podtrženo, na stánku ABB v hale P na letošním MSV bude rozhodně co vidět a my se těšíme, že v něm budeme moci přivítat i vás!Nastavení cookies

Ke sledování a analýze návštěvnosti na našich webových stránkách používáme soubory cookies. Tyto soubory mohou obsahovat osobní údaje. Pro některé účely zpracování takto získaných údajů je dle platné legislativy vyžadován váš souhlas.
Příjmout vše