International Engineering Fair

Translation is not available.

Díky investici 40 milionů korun zahajuje ostravská huť ArcelorMittal výrobu nového produktu pro stavebnictví

Ostravská huť dnes na Mezinárodním strojírenském veletrhu v Brně představila svůj nový výrobek, kterým je žebírkový drát ve svitku používaný jako výztuž betonu. Investice do technologie pro tažení za studena zlepší konkurenceschopnost huti na trhu s betonářskou ocelí a zvýší podíl výrobků s vysokou přidanou hodnotou.

1. října, Brno, Mezinárodní strojírenský veletrh

Hlavním důvodem investice ve výši 40 milionů korun bylo zvýšení konkurenceschopnosti huti na trhu s betonářskou ocelí. Dosud vyráběla ostravská huť na kontidrátové trati za tepla válcovaný drát, tedy polotovar, který bylo nutno pro finální použití ještě dále zpracovat. Nyní bude moci zákazníkům nabídnout již finální produkt. Žebírkový drát o průměrech 8, 10 a 12 mm se vyrábí z nízkouhlíkové mikrolegované oceli a bude k dispozici ve svitcích o hmotnosti až 5 tun.

Betonářská ocel dodává železobetonovým stavbám pevnost v tahu, která je u betonu nízká. Ocel a z ní vyrobený drát vykazují vysokou pevnost při dostatečně vysoké tažnosti, a proto obstojí i při nejnáročnějších aplikacích. Výhodou technologie protažení za studena je, že můžeme přesným nastavením deformace za studena dosáhnout nejlepší možné kombinace pevnosti a tažnosti oceli,“ uvedl Richard Fabík, vedoucí řešitelského týmu z oddělení výzkumu a vývoje v ArcelorMittal Ostrava.

Investice umožňuje ostravské huti vyrábět výztuže do betonu válcováním za tepla s následným protažením za studena. Hlavní výhodou tohoto postupu je možnost řídit mechanické vlastnosti výsledného produktu. Pro zavedení nového výrobku musel řešitelský tým z výzkumu a vývoje v ArcelorMittal Ostrava nejprve navrhnout vhodné chemické složení oceli, optimální tvar žebra a zajistit vhodné podmínky chlazení oceli po válcování.

„Drát má čtyři řady příčných žebírek (čtvercové jádro), což usnadní další zpracování. Díky promyšlenému designu žebírek je zajištěna dostatečná odolnost drátu vůči únavě a jeho dostatečná soudržnost s betonem,“ dodal Tomáš Kubina, vedoucí kalibrace válců v ArcelorMittal Ostrava.

Linka bude moci ročně vyrobit až 100 tisíc tun žebírkové oceli ve svitcích. Je plně automatizovaná, obsluha zajišťuje jen její plnění materiálem na vstupu a odvážení již hotových svitků.

ArcelorMittal Ostrava a.s. patří do největší světové ocelářské a těžařské skupiny ArcelorMittal. Ročně vyrábí více než 2 miliony tun oceli, která se uplatňuje zejména ve stavebnictví a strojírenství. Je největším výrobcem silničních svodidel v Česku. Kromě tuzemského trhu dodává své výrobky do více než 40 zemí světa. ArcelorMittal Ostrava a její dceřiné společnosti mají téměř 7000 zaměstnanců. Průměrný měsíční výdělek v roce 2017 činil 36 646 korun. Díky nadstandardní ekologizaci vyrábí společnost své výrobky s minimálním možným dopadem na životní prostředí. Jediným akcionářem je ArcelorMittal S.A.

Společnosti ArcelorMittal Ostrava je věnována také část výstavy 100ries - příběhy průmyslových legend v pavilonu A.

 

Nastavení cookies

Ke sledování a analýze návštěvnosti na našich webových stránkách používáme soubory cookies. Tyto soubory mohou obsahovat osobní údaje. Pro některé účely zpracování takto získaných údajů je dle platné legislativy vyžadován váš souhlas.
Příjmout vše